105638

DEG MŪŽĪGĀ, DEG UGUNTIŅA
02.04.2019


2019. gada 6. aprīlis

plkst. 15:00

 

Lubānas pilsētas klubā

Tilta iela 14, Lubāna

Sestdien, 2019. gada 6. aprīlī 15:00 Lubānas pilsētas klubā notiks pasākums / koncerts – Mārtiņa Brauna veltījums dzejnieces Broņislavas Martuževas 95. gadskārtai.

PASĀKUMS

2019. gada 8. aprīlī dzejniecei un dziesminiecei Broņislavai Martuževai (1924 – 2012) aprit 95. gadskārta. Martuževa - laikmeta leģenda, Latvijas tīrradnis, iekšējās brīvības un gara spēka simbols, Nacionālās Pretošanās kustības dalībniece, apcietināta un izsūtīta uz Sibīriju, apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni. Publicējusi 10 dzejoļu krājumus. Viņu visu mūžu ir pavadījusi dziesma, un viņas dzeja turpina pārtapt dziesmās. “Kur nav gaismas un mūzikas, tur sākas trūdēšana. Gaisma un mūzika. Kad mēs šķitām sev visnelaimīgākie pasaulē, mēs raudājām, sacerējām dziesmas un skatījāmies debesīs. Uzņēmām sirdī ik rīta un vakara staru, ik baltu vai rožainu rudzupuķi. Un kļuvām bagāti” – tā savā dienasgrāmatā rakstījusi Broņislava Martuževa. 


2019 .gada 6. aprīlī Lubānas pilsētas klubā notiks pasākums / koncerts “DEG MŪŽĪGĀ, DEG UGUNTIŅA. Mārtiņa Brauna veltījums Broņislavai Martuževai 95.dzimšanas dienā.” Pasākumā muzicēs Mārtiņš Brauns, Lubānas jauktais vokālais ansamblis “Naktsputni” (vadītāja Rudīte Kolāte) un soliste Zane Gudrā.


Komponists, savu skaņdarbu izpildītājs Mārtiņš Brauns bija pazīstams ar dzejnieci B.Martuževu, ciemojās pie viņas Lubānas “Dārziņos”, viņi sazinājās pa telefonu, atbalstīja un iedvesmoja viens otru. Ir sarakstījis muzikālo noformējumu Zigurda Vidiņa dokumentālajai filmai par B.Martuževu “Gaismas lāse” (2005.), ir bijis viens no četriem komponistiem, kurus Sigvards Kļava bija iesaistījis ar Radio kori veidotajā koncertuzvedumā “Rakstītāja”, kas bija veltīts dzejnieces 90.dzimšanas dienai 2014.gadā un tika atskaņots Lubānā, Latgales vēstniecībā “Gors”, mūzikas namā “Daile” Rīgā un Cēsu koncertzālē. M.Brauna radošais process, savos muzikālajos darbos izmantojot B.Martuževas dzeju, turpinās. Pasākumā Mārtiņš Brauns būs pie klavierēm un ne tikai spēlēs, bet arī dziedās – gan kopā ar ansambli, gan solo.


Lubānas kultūras nama jauktais vokālais ansamblis “Naktsputni” kopā dzied jau 27. sezonu. Pa šiem gadiem iestudējuši dažādas koncertprogrammas. Repertuāru dziedātāji cenšas pēc iespējas dažādot, tāpēc dzied sākot no garīgā repertuāra līdz džezam, no Jāņiem līdz Ziemassvētkiem, bet nemainīgi augsta tiek saglabāta kvalitāte. Kolektīvā dzied 15 dziedātāji. Šajā programmā kopā ar M.Braunu izpildīs 9 M.Brauna dziesmas ar B.Martuževas vārdiem.


Zane Gudrā (1983.) kā profesionāla pianiste guvusi panākumus daudzos starptautiskos konkursos, muzicē ansambļos, kopā ar ģitārspēles vecmeistaru Aivaru Gudro ir izdots disks “Saucēja balss” (2018.), veido aktīvu dziedātājas karjeru, muzicējot kopā ar profesionāli prasīgo Mārtiņu Braunu.


Lubānas novada pašvaldība sadarbībā ar Broņislavas Martuževas fondu RAKSTĪTĀJA, kurš dibināts 2016.gadā ar mērķi atbalstīt un veicināt dzejnieces Broņislavas Martuževas, viņas dzimtas un likteņa līdzbiedru pamatvērtību uzturēšanu dzīvā kultūrapritē, katru gadu organizē dzejnieces dzimšanas dienai veltītu pasākumu. 2018.gadā dzejnieces pēdējā mājvietā Lubānas novada “Dārziņos” ir atklāta piemiņas vieta “Broņislavas Martuževas dzejas klēts”.


Vērtējot pasākuma ieceri, diriģents Sigvards Kļava ir rakstījis: “ B.Martuževas dzīves stāsta un radošā darba daudzināšana ir šī brīža aktualitāte, kuru pārvērtēt nav iespējams. Tā ir mana vislielākā pārliecība. Vēl jo vairāk, kopš Martuževas 90.dzimšanas dienai veltītā uzveduma RAKSTĪTĀJA veidošanas, mani nepamet sajūta, ka esam lielum lielu pateicību viņai parādā. Vēl joprojām redzu – katrs ar Martuževas vārdu veidotais pasākums pārkāpj “regulārā” pasākuma robežas, nes sevī jaudīgus impulsus nākošām idejām un ikdienas darbiem. Sevišķi Nerīgas kultūrtelpai. Vēl jo vairāk, ka pasākuma centralā ass būs saistīta ar Mārtiņu Braunu, viņa mūzikas klātbūtni. Komponistu, kas Martuževas dzejai ir atdevis būtisku savas radošās dzīves etapu.”


Uz tikšanos Lubānā laipni aicināts ikviens!


Ieeja brīva.


Pasākumu atbalsta VKKF.


Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.


Papildu informācija pa tālruni (+371) 29337282 vai e-pastu anna.egliena@gmail.com


 

 


PASĀKUMA KOORDINATORE:

Ilze Kraukle, Lubānas novada pašvaldības kultūras darba speciāliste

Lubānas novada tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centra vadītāja

T: (+371) 26374962, E: ilze.kraukle@lubana.lv

INTERNETA RESURSI:

www.lubana.lv

FACEBOOK: Broņislavas Martuževas fonds RAKSTĪTĀJA

ATTĒLI PRESEI PIELIKUMĀ

1. Afiša pasākumam DEG MŪŽĪGĀ, DEG UGUNTIŅA

2. Mārtiņš Brauns un Broņislava Martuževa ”Gaismas lāses” pirmizrādē . Rīga, 07.06.2005. Foto: Gunārs Krauze.

3. Mārtiņš Brauns muzicē ar “Naktsputniem”. Lubāna, 20.10.2018. Foto: Ligita Pētersone.

4. Zane Gudrā. Foto: Kristīne Zavele

5. Broņislava Martuževa “Dārziņos”. 07.1994. Foto: Anna Egliena

Preses materiālu sagatavoja:             Anna Egliena

Broņislavas Martuževas fonds RAKSTĪTĀJA

Valdes priekšsēdētāja

T: (+371) 29337282

E: anna.egliena@gmail.com

I: www.lubana.lv

www.facebook.com/martuzeva

 


      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūnijs 2022 >>
POTCPSSv
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv