109301

Pie Anša Lerha-Puškaiša, pie latviešu leģionāriem Ilgoņa Bērsona atmiņu skice
05.12.2019


Izrādījās, ka vienā Latvijas Ordeņu brālības 2019. gada 7. septembra izbraukumā varējām apvienot attālus notikumus.

Māra Svīre ierosināja atcerēties pirms 160 gadiem dzimušo izcilo latviešu pasaku un teiku pierakstītāju, apdzejotāju un sacerētāju Ansi Lerhu-Puškaiti, bet izbraukumu dienā viņa bija aizņemta citā notikumā. Tā mēs kopā ar Valdes priekšsēdētāja vietnieci Māru Kokinu un citiem Brālības aktīvistiem radījām ekskursijas plānu.

Džūkste bija pašaizliedzīgā folklorista ilgā dzīves vieta un te pēc daudziem gadu desmitiem II Pasaules kara laikā katru zemes pēdu kaujās pret sarkanarmiešiem varonīgi aizstāvēja latviešu leģionāri. Saprotami, ka mūsu brauciena uzmanības lokā bija Lestenes brāļu kapi un baznīca. Lestenes baznīcā klausījāmies sirsnīgu, izvērstu lielās piemiņu vietas tapšanas vēsturi.

Notikuma sākums bija autobusā, kurš tik raiti ieripoja Lanceniekos, ka stāstījumā par Lerha-Puškaiša teiksmu stipriniekiem Ojāru un Vodžu paliku pusceļā. Pēc tam “iegrimām” pasaku muzejā, kur vēstītāja “zaķenīte” mūs apbūra ar Puškaiša dzīves un vietējo pasaku tēlu raibraibu savijumu. Bijušās skolas parkā pēkšņi uzplauka mazi dziesmu svētki, mūsu sirdis pieskandināja Mārītes Magones Valkas novada dziesmu ansamblistes.

Džūkstē apskatījuši trīs vēstures pieminekļus un atjaunojamo baznīcu, Latvijas Ordeņu brālības valdes priekšsēdētājs Juris Griķis nolika ziedus pie Lerha-Puškaiša kapa. Mani apņēma sireālas pasaules izjūta: tepat, tepat ir arī Kurzemes senatnes un Kurzemes cietokšņa stiprinieki un stiprinieces, kas redz mūs un diemžēl dzird draudīgus šāviņus tuvā tālienē-Donbasā. Būsim modri!

Ceļojumā redzējām arī senseno bagātnieku pilis Junmokās un Šlokenbergā (Šlokenbeka). Tur valda vēlme saglabāt un arī pārveidot (zirgu stallis pārtapis koncertzālē). Lēcām savā zirgā-komfortablā autobusā un šūpojāmies siltās atmiņās par bagāto dienu.


Atmiņu skici pierakstīja Ilgonis Bērsons 2019. gada 16. oktobrī

Ielādēju...      Atpakaļ
Aicinām


* * * * *

21.decembrī LOB 25 gadu jubileja Latvijas Zinātņu akadēmijā.Kalendārs
<< Jūnijs 2022 >>
POTCPSSv
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

SADARBĪBAS PARTNERI
Rīgas Latviešu biedrība

Rīgas NVO nams

Latviešu virsnieku apvienība

Latvijas Nacionālo Karavīru biedrība

Latvijas Politiski represēto apvienība

Daugavas Vanagi

Latvijas Pilsoniskā alianse

Ziedot.lv